Współczesna onkologia opiera się na spersonalizowanym podejściu do leczenia nowotworów, gdzie kluczową rolę odgrywają badania molekularne. Kompleksowe profilowanie genomowe (CGP) oparte na technologii NGS (Next-Generation Sequencing) pozwala na precyzyjne określenie mutacji nowotworowych, a co za tym idzie – dobór skutecznej terapii celowanej. – Mówimy o terapiach celowanych, czyli takim dopasowaniu leczenia do pacjenta, jak garnitur szyty na miarę do ciała – mówi Dorota Korycińska, prezeska zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Takie podejście w wielu krajach jest "złotym" standardem np. w leczeniu raka płuca i raka jajnika, jednak w Polsce pacjenci często nie mogą skorzystać z terapii celowanych, pomimo ich refundacji i finansowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlaczego? Jest to absurdem – aby skorzystać z refundowanej terapii celowanej, muszą mieć wykonane badania molekularne, które nie zostały im zlecone, ponieważ nie są finansowane przez państwo lub trzeba je zorganizować samodzielnie. – Brak właściwego rozwiązania tego problemu jest zupełnie niezrozumiały – komentuje ekspertka.I choć Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że badania molekularne będą wkrótce refundowane, impas trwa.
Aspiryna to lek często stosowany na ból głowy. Swego czasu była znana jako preparat zmniejszający ryzyko występowania zakrzepicy, ataku serca czy udaru mózgu. Naukowcy przebadali jej stosowanie pod kątem profilaktyki antynowotworowej. Skutki badań są zaskakujące.
Mała, podłużna czarna linia na paznokciu może wcale nie być wynikiem stłuczenia! To często pierwszy objaw bardzo groźnego nowotworu, jakim jest czerniak paznokcia. Panie, które regularnie wykonują manicure powinny zawsze oglądać swoje paznokcie po zdjęciu stylizacji, aby upewnić się, że są one w dobrym stanie.
Książę William wraz z innymi brytyjskimi politykami i weteranami gościł na obchodach 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Podczas tego wydarzenia jeden z weteranów zapytał go o stan zdrowia żony. Niespodziewanie William ujawnił kilka szczegółów!
Nowotwory układu pokarmowego są jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych dzisiejszych czasów. Ze względu na swoje nieswoiste objawy, zazwyczaj są wykrywane zbyt późno, kiedy możliwości leczenia są już bardzo ograniczone. Jak zmniejszyć ryzyko występowania nowotworów układu pokarmowego? Wiele zależy od nas! Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą onkologii klinicznej lek. Olgą Urbanowską – Domańską.